Serwery i Storage dla SOHO

Do tego, że nasze dane należy zabezpieczać nie trzeba nikogo przekonywać. W zależności od ilości zgromadzonych danych, czasu jaki chcemy poświęcić na ich archiwizację i ewentualne odtwarzanie oraz budżetu jakim dysponujemy na to zagadnienie można wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Najtańsze rozwiązania są zazwyczaj najbardziej czasochłonne przez co niekomfortowe i niepraktyczne. Tu na myśl przychodzi mi archiwizacja poprzez nagrywanie wszystkiego na płytach czy to CD czy DVD. Niewątpliwie jest tanio – ale systematyczność takiego procesu – nie oszukujmy się – nie jest zbyt duża a i tak po jakimś czasie toniemy w gąszczu płyt, w którym nie możemy znaleźć akurat tego czego szukamy. Co zatem będzie lepsze?

Można by zastąpić płyty czymś większym i … przede wszystkim trwalszym – np. dodatkowym zewnętrznym dyskiem podłączanym przez USB – OK. mamy pojemniejszy nośnik i wszystko w jednym miejscu, archiwizacja i odzyskiwanie trwa krócej ale nadal musimy być systematyczni, żeby archiwizacja była skuteczna.

No dobra zastąpmy ten zewnętrzny dysk – wewnętrznym. Będziemy mieli w komputerze dwa najlepiej identyczne dyski – zepnijmy je w macierz RAID 1 (mirroring) i dzięki temu mamy archiwizacje zawsze i o każdej porze bo na obu dyskach równolegle jest zapisane (uwaga! … i kasowane) to samo – dobre rozwiązanie – zwłaszcza gdy dyski są w miarę duże bo w nowych systemach operacyjnych mamy dzięki temu także mechanizm zabezpieczający przed przypadkowym skasowaniem danych – zwany kopią cieniową (shadow copy).

Prawie idealnie ale do laptopa nie włożymy drugiego dysku po to by nasze dane były bezpieczne. Ponadto w przypadku kilku komputerów w naszej grupie roboczej takie rozwiązanie nie będzie szczególnie tanie. I tu dotykamy sedna zawartego w temacie tego działu: storage.

Co to jest to Storage? Ja definiuję to następująco – to miejsce gdzie przechowujemy dane nad którymi aktualnie pracuje i wymienia się cała grupa robocza, to także miejsce gdzie przechowujemy dane archiwalne, bezpieczne, stale dostępne i wystarczająco szybkie aby zapewnić należyty komfort pracy.

Jak można to zrealizować? Na co najmniej kilkanaście sposobów, może to być serwer pod kontrolą systemów Microsoftu, lub otwartego oprogramowania, wreszcie może to być dedykowane urządzenie mniej lub bardziej rozbudowane przez co mniej lub bardziej funkcjonalne.
Niewątpliwie serwer jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, zazwyczaj integrującym kilka dodatkowych funkcjonalności, jest łatwiej skalowalnym, jest zdecydowanie najszybszy ale za to najdroższym rozwiązaniem.